TOLGA AĞAR

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi

Zülfü Tolga Ağar, 8 Aralık 1975’te Ankara’da dünyaya geldi. İlk ve Orta öğretimini İstanbul Şişli Terakki İlkokulu, Ankara Yükseliş Ortaokulu ve İstanbul Semiha Şakir Bilge Kağan İstek Vakfı okullarında olmak üzere Ankara ve İstanbul’da tamamladı.

Üniversite eğitimi için ABD’ye giden Zülfü Tolga Ağar, Boston’da bulunan Mount İda College ‘da burslu olarak Ekonomi ve İşletme Bölümlerinde çift anadal lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında mezun olduktan hemen sonra vatani görevini yapan Ağar,  üretim yapan bir fabrikada iş hayatına atılarak, üretim müdürlüğü ve yurtdışı pazarlama müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ücretli çalışan olarak yaklaşık 4 yıl iş hayatında ilk deneyim kazanan Zülfü Tolga Ağar,  2003 yılında ilk ticari girişimini gerçekleştirerek gıda sektörüne yatırım yaptı. Gıda sektörüne yaptığı yatırımla elde ettiği ticari başarı yine aynı sektördeki yatırımlarını büyüten Ağar, biriken sermaye ve artan iş tecrübesi sayesinde akaryakıt ticaretinin yanı sıra kurduğu inşaat, bilişim ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerle bir yandan şirketleri üzerinden sağladığı doğrudan istihdam sayısını katlayarak büyütürken ülke ekonomisine de katkısını artırdı. Ağar’ın ülkemizde kurduğu bütün şirketleri halen aktif olarak faaliyetlerini sürdürüp ülkemiz ekonomisine katkı yapmaya devam ederken, Ağar, Avrupa ve Asya’da kurduğu iş ortaklıkları ile de bir yandan ülkemizin ticaret hacmini büyütecek işler gerçekleştirmekte diğer yandan da ülkemize yatırımcı kazandırılması gibi konularda gayret göstermektedir.

Hong Kong Türk İşadamları Topluluğu’nun Başkanı ve Deniz Ticaret Odası Üyesi olan Ağar,  Marinalar Komitesi’nin Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Aktif siyasette yer almadan önce de Elazığ’a katkı veren, Elazığ ile ilgili projelerin bir aile geleneği olarak takipçisi olan Zülfü Tolga Ağar,  2013 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne önemli çalışmalara imza atan “Elazığ Dernekler Federasyonu” nun kurucu üyeleri arasında yerini almış ve halen yönetim kurulu üyesi olarak Federasyondaki hizmetlerini sürdürmektedir.

Büyük bir bürokratik tecrübeye sahip, siyasetçi bir babanın oğlu olan Zülfü Tolga Ağar, çocukluğundan itibaren edindiği tecrübeyi ve aldığı siyasi ve bürokratik aile eğitimini hemşehrileri ve memleketi Elazığ başta olmak üzere devletin ve milletin hizmetine sunmak için aktif siyasete girmeye 2014 yılında karar vermiş, 2014 yılında AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’na üye kaydını yaptırarak fikriyatını ve mücadelesini desteklediği AK Parti çatısı altında aktif siyasete başlamıştır.

Genç bir idealist olarak ülke ve millet hizmetine talip olan Zülfü Tolga Ağar, memleketi Elazığ’dan AK Parti Milletvekilliği için Aday Adayı olmuş ve 2018 Haziran ayında yapılan seçimlerde 27. Dönem Milletvekili olarak seçilmiştir.